overall
90
97
style
Omnipollo
Brewed at De Proefbrouwerij

Style: Belgian Ale
Stockholm, Sweden

bottled
common

on tap
available

Broad Distribution

Add Distribution Data
RATINGS: 539   WEIGHTED AVG: 3.55/5   IBU: 37   EST. CALORIES: 195   ABV: 6.5%
COMMERCIAL DESCRIPTION
Tired of talking my friends into pit stops at beer bars before heading “out” - in fear of having to drink bland lager all night - I set out to craft an ale that would act as companion throughout the evening. Leon is assertively hopped and fermented dry using champagne yeast. The yeast and the hops in combination with a simple malt bill provides the beer with a quality of being rich in taste yet refreshing.

Skål!

Henok

Tick this beer for your profile
 • Currently 0/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5


4.9
TheBeerMason (7) - - FEB 17, 2016 does not count
Corked 750 from Systembolaget and drank it all by myself. Very tasty balanced ale with crispy finish. What a beer.

4.8
kaiserkaj (3) - SWEDEN - SEP 15, 2013 does not count
Varför dricka dyr champagne när man kan få en ultimat smakupplevelse för bråkdelen av pris. Första gången på en avsmakning, Fredsgatan12 till förrätt, andra en solig dag på café Sylvia numera södra station i Eskilstuna. Numera hemma tack vare systembolaget.

4.7
Peppar (3) - SWEDEN - JAN 31, 2014 does not count
This beer is in my opinion so good that it should be forbidden. Without a doubt the begs belgian ale I've ever had.

4.6
richardlyd (5) - - JUL 27, 2017 does not count
En veldig god Pale Ale! Minner litt om nøgne ø sine. Kjøpt i Sverige.. .. ---Rated via Beer Buddy for iPhone

4.5
Skraem (14) - SWEDEN - SEP 21, 2013
Väldigt trevlig och lättdrucken belgare. Något mer torr än de flesta belgiska öl som finns på systembolaget.

4.4
mattman522 (34) - New York, USA - JUL 17, 2014
This is a great beer. Just a little sweet and not too strong. And for the price I'm going back for more.

4.4
MMJL (441) - Gliwice, POLAND - MAR 18, 2015
Z butelki zapach dosyć subtelny, słodki. Dosyć trudny do zdefiniowania – ale raczej ciasteczkowo-przyprawowy. Piana BARDZO wysoka, prawie biała, dosyć luźna. Z czasem rozluźnia się jeszcze bardziej, ale opadać za bardzo nie chce. W barwie piwo nie jest bursztynowe, ono jest pomarańczowe. Co ciekawe po nalaniu podzieliło się na dwie warstwy – dolna połowa jest całkowicie klarowna, a górna zauważalnie zmętniona – sam nie wiem co mam o tym sądzić…Przelanie piwa do szkła wcale nie pomogło w nazwaniu wyczuwalnych aromatów. Na pewno jest słodki, owocowy, ciasteczkowy, przyprawowy, ale co tu jest konkretnie, to nie potrafię powiedzieć. Jest dosyć przyjemny, lekko winny. Pierwszy łyk i już wiem, że są amerykańskie chmiele. Smak jest… herbaciany. Tak – myślę, że to dobre określenie. Przypomina nieco szlachetną earl grey – jest kwiatowe, lekko owocowe, przyprawowe. Lekko słodkie ale zdecydowanie wyraźniej gorzkie – i nie czuć że jest to goryczka od chmielu. Pomimo, że jest. Ma też ono w sobie coś z miodu pitnego. I w żadnym wypadku nie mam tu na myśli nut negatywnego utlenienia. Szkoda, że nie podano jakich odmian chmielu tu użyto. Odkryłem tej zastosowanej tutaj nowofalowej innowacji, pozwoliło mi się wreszcie doszukać w aromacie mandarynek. Jest to piwo, do którego w pierwszym momencie byłem nastawiony sceptycznie. I do którego przekonywałem się z każdym łykiem co raz bardziej. Jest to ciekawe i bardzo udane nieortodoksyjne podejście do klasycznego stylu. Brawa

4.3
Pyrmir (6199) - Uppsala, SWEDEN - MAR 16, 2013
On tap. Aroma fresh and nice, malt, yeast and some fruit notes. Taste is very pleasant, malty and sweet without being too sweet, some fruit notes.


We Want To Hear From YouJoin us! RateBeer is made by beer enthusiasts for the craft beer community. Your basic membership is free and allows you to read all beer ratings. Click here to create your account... and give your opinion!

Join Us »Page    1  2 3 4 » 56
Tick this beer for your profile
 • Currently 0/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5