Pernštejn Kvasňák 12°

 


 No Score 

Requires
more ratings

Formerly brewed at Pivovar Pardubice
Style: Czech Pilsner (Světlý)
Pardubice, Czech Republic

bottling
unknown

on tap
unknown

distribution
unknown

Add Distribution Data
RATINGS: 8   MEAN: 2.99/5.0   WEIGHTED AVG: 2.97/5   EST. CALORIES: 150   ABV: 5%
COMMERCIAL DESCRIPTION
Nabízíme kvasnicové nefiltrované pivo s názvem „KVASŇÁK“. Jedná se o pivo, kdy se při výrobě vynechá proces filtrace a pasterizace, tudíž v nápoji zůstávají rozptýlené pivovarské kvasinky, které pivu dodávají plnější a výraznější chuť a způsobují zakalení nápoje. Pivovarské kvasinky jsou bohatým zdrojem vitamínu B, stopových prvků a minerálů, společně s látkami obsaženými ve sladu, chmelu a vodě velmi příznivě působí na celý organismus člověka. Nefiltrované pivo je speciální také tím, že se jedná stále o živou kulturu. Z tohoto důvodu je i trvanlivost oproti klasicky vyráběnému pivu podstatně kratší. Je to pivo určené k přímé spotřebě, tzn. že po naražení sudu je tento nutné spotřebovat do 24 hod!!! Světlý ležák 12°"KVASŇÁK" má 5% alkoholu a stáčíme jej do 30l a 50l KEGŮ.

Tick this beer for your profile
 • Currently 0/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Most RecentTicked By

2.2
jfb (6358) - GERMANY - NOV 25, 2014
(draught) hazy golden colour with a frothy white head. aroma of floral hops and barnyard, with a light hint of manure, some yeast and earth. flavour is mostly banana and butter, with some notes of dried fruit, more yeast and floral hops. medium-bodied with soft carbonation.

3.6
gunnar (9217) - Sandnes, NORWAY - OCT 10, 2014
On tap at Pardubická pivnice U Járy, Prague. Pours clear golden with a big white head. Aroma of malts, caramel and toffee. Taste is moderate sweet malty, fresh and well balanced finish.

2.6
Ruprecht_007 (907) - Cesky Tesin, CZECH REPUBLIC - JUL 9, 2013
Barva: jantarová, pěna bohatá, držící. Vůně: lehká příjemná sladová. Chuť: vyváždné středbně plné sladové tělo se střední chmelovou hořkostí a vyšším řízem.

2.7
rlgk (18850) - Göteborg, SWEDEN - JUL 19, 2012
Draught at Kulovy Blesk, Prague. Golden beer with a nice lasting offwhite head. Malty bready aroma, toffee, caramel, fruity notes, some spices. Malty bready flavor, sourish, some metal. About to get old, but still decent.

3.8
mithe (1812) - Opava & Brno, CZECH REPUBLIC - JUL 6, 2012
(draught 0,5l @ Pivovarka (Pardubice)) Sweet, yeasty, nice hoppy aroma. Light hazy dark golden color. Huge white head. Light sweet, light bitter, well balanced. Medium-full body. Bitter finish.

2.6
motelpogo (7704) - Plzen, CZECH REPUBLIC - MAY 27, 2012
on tap at the pernstein stall at the 2012apetitfestival in pilsen. quite a clear golden for a kvasnicovy with only the faintest haze visible on closer inspection; light aroma with hay and menthol; tasted a bit like a wicker basket which has been transporting citrus fruits; light bitterness. i think i prefer their regular dvanactka, the same as with kout’s offerings

2.6
Gurthnar (5918) - Bratislava, SLOVAK REPUBLIC - MAY 3, 2012
Tap at KC Dunaj. Hazy golden colour, light carbonation. Short lasting white head. Aroma mild, uninteresting, yeasts, hops. Taste is light to medium bitter, none to light sweetness. Not bad, but rather average, uninteresting. A little watery.

3.4
Quack-Duck (9486) - Down South, GERMANY - MAR 21, 2008
draught at the brewery restaurant "Pivovarka". Golden yellow colour, slightly hazy, large white head. Medium-bodied, malty base with grassy hops. This beer is available only at the brewery restau7rant, draught or in 5l mini-kegs.


We Want To Hear From YouJoin us! RateBeer is made by beer enthusiasts for the craft beer community. Your basic membership is free and allows you to read all beer ratings. Click here to create your account... and give your opinion!

Join Us »Tick this beer for your profile
 • Currently 0/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5