Černokostelecký Dalího Vykulenec III 19°

Minipivovar Šnajdr Černokostelecký zájezdní pivovár
Brewed at Pivovar Pardubice
Kostelec nad Černými lesy, Czech Republic
9% Baltic Porter | 12 Ratings | Special Release |
Brewed at brewery day in Kostelec in 2013, aka Dalího Vykulenec.
Původně anglický typ piva - Porter byl v 19. století adaptován na varní podmínky kontinentální Evropy a vyvinulo se tak velmi silné, hodně tmavé, spodně kvašené pivo - Baltic Porter. Klasický Baltic Porter může mít i více než 20% EPM, objevují se v něm tóny praženého sladu, ale nejsou tak výrazné jako u Imperial Stoutu. Ani barva nebývá zcela černá, spíše tmavě hnědá, někdy s rubínovými odlesky. K jemné praženosti se přidává na ležák netypická silná vůně sušeného ovoce (např. švestky, rozinky, třešně nebo datle), karamelovost, čokoládovost a alkoholová hřejivost. Chmelovost a hořkost jsou velmi nízké. Plnost je vysoká, říz spíše nižší. Pitelnost je také nižší, Baltic Porter se hodí k pomalému popíjení a vychutnávání. Tato verze navíc dozrávala v dřevěných sudech po červeném vínu Priorat z oblasti jihozápadního Katalánska. Tyto sudy nejsou zcela nepropustné, takže může mít ještě nižší říz a také nízkou pěnivost. Dokonce se může objevit lehká oxidace, ale zároveň také charakter vína, které v těchto sudech zrálo před pivem. Jedná se o ojedinělou možnost ochutnat barikované pivo v českých podmínkách a je ho opravdu limitované množství, proto se bude podávat pouze v třetinkových skleničkách.

Aroma
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Appearance  
1
2
3
4
5
Taste
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Palate
1
2
3
4
5
Overall
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
TOTAL SCORE   
Comments


Beer Rating Assistance

Click the descriptors below to add them to your comments.

 • AROMA
 • APPEARANCE
 • TASTE
 • PALATE
 • OVERALL

 • Aroma is one of beer's most complex features. Aroma is propelled by lively CO2 and dampened by pillowy heads - especially nitrogen foam. Click on a term below to add it to your tasting notes.

  Malt
  caramel, bread, hay, cereal, chocolate, coffee, nuts, toast, roasty

  Hops
  resin, floral, grass, spruce, citrus, herbs

  Yeast/Bacteria
  dough, barnyard, cheese, basement aromas, leather, earthy, leaves

  Other
  alcohol, banana, bubblegum, butterscotch, clove, cooked vegetables, cough drop, ginger, licorice, raisin, rotten eggs, soy sauce, skunky, smoke, vanilla, woody
  Appearance is how a beer appeals to the eye and includes notes on color, the liquid's visual texture and the head -- the beer's foam top. Click on a term below to add it to your tasting notes.

  Color
  pale, golden, amber orange red brown black

  Liquid
  clear, hazy, cloudy, sparkling

  Head
  rocky, frothy, minimal, white, tan, brown
  Taste is what can be appreciated with the tongue. It's easy to mistake aromas for tastes -- the tongue only senses sweet, bitter, sour, salt and umami. Click on a term below to add it to your tasting notes.

  Sweet
  light, medium, heavy

  Bitter
  light, medium, heavy

  Sour
  light, medium, heavy

  Other
  salty, umami
  The palate includes touch sensations on the lips, tongue, gums and roof of the mouth. Click on a term below to add it to your tasting notes.

  Body
  light, medium, full

  Texture
  thin, oily, creamy, sticky, slick, thick

  Carbonation
  fizzy, lively, average, soft, flat

  Finish
  astringent, bitter, abrupt, long
  Your overall score quantifies how much you enjoyed all the beer's elements combined as a sensory experience. Was this a standout beer? Were your expectations met? Did the beer go well with your food? Would you recommend this to a friend? This isn't about how well the beer conformed to its style definition -- it's about a measurement of your own appreciation.