Stara Komenda Porter Komendowy 387

overall
83
49
style
Brewed by Stara Komenda
Style: Baltic Porter
Szczecin, Poland

bottled
available

on tap
unknown

distribution
unknown

Add Distribution Data
RATINGS: 10   MEAN: 3.66/5.0   WEIGHTED AVG: 3.46/5   SEASONAL: Special   EST. CALORIES: 285   ABV: 9.5%
COMMERCIAL DESCRIPTION
Alk. 9.5% Ekstr.: 23% Wag. Skład woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże. Porter Komendowy leżakowany 387 dni w beczce po białym winie. Piwo koloru szlachetnej czerni z rubinowymi refleksami. W smaku dominuje czekolada, praliny i kawa oraz akcenty owocowe: winogrona i dojrzałe jabłka. Zaraz po nich czuć dębową beczkę dającą kokosową i lekko waniliową nutę.

A tick is a star rating
 • Currently 0/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Most RecentTicked By

3.9
dropi6 (718) - POLAND - JAN 23, 2018
tap. Typical baltoc porter looks. very distinct barrel. Winy, almost flanders-like, sour, little roasty. Definitely interesting, worth trying.

4.1
Cybuch (652) - Muszyna, POLAND - JAN 20, 2018
W aromacie biale wino, flandersowe, beczkowe, dzikie, swietne. Barwa czarna, piana drobna, jak na beczke swietna. W smaku geste, wytrawne, dzikie, czekoladowe. Lekko kwasne w beczkowym stylu. Goryczka niska, wysycenie tez. Swietne piwo, bardzo oryginalne.

3.7
achimczi (45) - Vanlose, DENMARK - DEC 19, 2017
UPDATED: DEC 21, 2017 App: very dark brown, almost black, no head. Aroma: very nice aroma, mostly form wine barrel, some nice apples, grapes, just hints of vanilla, chocolate, coffee and coconut. Wine barrel is definietly dominating Taste: very pleasent, similar to what you could expect from aroma. It is rather sour, and makes the beer very light and drinkable. Palate: rather light body, or at least it gives such impresion, low carbonation. Alcohol is almost unnoticable. Overall: Suprise in taste and aroma, but I would say that is very much out of style. But still I enjoyed it a lot.

3.7
BrewGuide32 (187) - Szczecin, POLAND - DEC 9, 2017
Porter Komendowy ma barwę ciemno-rubinową z widocznymi prześwitami u dołu teku. Piana lekko beżowa, niezbyt obfita, dość szybko redukuje się do obrączki na powierzchni piwa, koronki też nie chcę za bardzo zostawiać. Aromat, zdecydowanie zdominowany przez beczę bo białym winie, jest tutaj sporo nut kojarzących się z białym winem, winogronami, dojrzałymi jabłkami, nie brakuje też charakterystycznej nuty drewna, w tle bardzo nieśmiało pojawiają się nuty kojarzące się z porterem, czekoladowe, tudzież kawowe. Całość z pewnością zdominowana przez beczkę, w końcu piwo spędziło w niej ponad rok. Smak, także winny w charakterny sposób, i tu rządzi beczka, winogrona, dojrzałe jabłka, na finiszu wyczuwalne drewno, które na języku pozostawia wysuszające uczucie. Charakter porteru został całkowicie zdominowany przez profil beczki. Po przełknięciu pojawia się charakterystyczny cierpko-winny posmak, zakończony średnią kwaśności i wytrawnym finiszem, co już w ogóle przywodzi picie wina. Gdzieniegdzie na samiuśkim końcu dochodzi do głosu kapka wanilii. Wysycenie minimalne i bardzo tutaj pasuje, alkohol ułożony perfekcyjnie nie czuć nawet rozgrzewania w przełyk. Podsumowując jak dla mnie jest to udany eksperyment, choć piwa bazowego nie ma tutaj za wiele, to i tak jest bardzo ciekawie i intrygująco, mógłbym to określić trochę mianem wina w piwie. Niemniej piwo z pewnością do powolnej degustacji, a także godne polecenia.

2.9
Hardened (172) - POLAND - DEC 9, 2017
Butelka 141. W zapachu suszone owoce, praliny i kwiatowość od wina. W smaku wtopa, bo wykorzystana beczka po białym (najwyraźniej klasycznie wytrawnym) winie nie współgra tu dobrze smakowo z porterem. Piwo jest lekko kwaskowe (brettowe, ale niefajnie), wodniste, czuć akcenty owocowe. Najzwyczajniej w świecie to nie zagrało. Pomysł oryginalny ale nietrafiony. Żona nie dopiła swojej buteleczki do końca, a mi nie chciało się tego dopić, to o czymś świadczy.

3.6
dzurek (551) - Szczecin, POLAND - DEC 8, 2017
Barwa czarna, nieprzejrzysta, piany praktycznie brak. Tak jak można było się spodziewać, beczka zdominowała. W aromacie od razu czuć białe wino, winogrono, lekkie jabłko. Dopiero gdzieś dalej pojawia się w małej ilości czekolada, kawa, wanilia. W smaku spora kwaśność, taka winna,która utrzymuje się długo w ustach. Wino jest tak intensywne, że naprawdę ciężko wychwycić jakieś akcenty porterowe. W późniejszym etapie degustacji zaczyna pojawiać się czekolada, śliwka i kawa. Wysycenie jest może lekko za wysokie. Ciała akurat, do tego piwo jest bardzo gładkie i pijalne. Alkohol świetnie ukryty. Ciekawy eksperyment.

3.8
jnitka (113) - Gdańsk, POLAND - DEC 6, 2017
Kolor ciemny, brązowy, z rubinowymi refleksami. Piana beżowa, duże pęcherzyki, szybko redukuje się do obrączki. Aromat mocno winny, beczkowy, jakieś nuty czerwonych owoców, gdzieś w tle kakao. W smaku bardzo dużo wina, śliwki, jakieś jabłko, wanilia finisz delikatnie kakaowy. Ciało gładziutkie, przyjemne, alkohol praktycznie niewyczuwalny. Fajne wysycenie z dużymi bąbelkami, trochę przywodzi na myśl szampana

3.6
szczupaczu (281) - Rurzyca, POLAND - DEC 5, 2017
Butla nr 140. Beczka a w zasadzie jej winne atrybuty zdominowały to piwo. Szkoda, że była to prawdopodobnie beczka po wytrawnym winie stąd pewnie taki a nie inny, nabyty charakter piwa. Kwaskowość daje dość mocno o sobie znać, chociaż im dalej w las, tym mniej dało się je odczuwać. Gdyby ciut krócej leżakowało ... Ale o pozytywach trochę. Piwo gładziutkie, pije się lekko mimo wspomnianych, beczkowych naleciałości. Jest też pierwotna słodycz ale na drugim planie. Finisz czekoladowo-śliwkowy. Doskonale ukryty alkohol. Mogło być świetnie, jest dobrze. Z małym plusem.

3.7
KoNrRiI (1733) - Århus, DENMARK - DEC 5, 2017
UPDATED: DEC 5, 2017 0.2 draft @ Same Krafty Black with a tanned head. Aroma of barrel, wood, wine, sour. Taste introduces even more wine and barrel, perhaps even funky tones. Medium, slick, soft. Finish is more balanced but by no means sweet. Overall, not bad, weird for a porter, insane barrel and wine influence.

3.6
Drago7 (1036) - Warsaw, POLAND - DEC 2, 2017
Craft Beer Muranów. W trakcie picia ubzdurałem sobie, że to musi być beczka po whisky, więc recka z myślą o tym, że fajnie się psuje :) Z: bretty, fajne owoce z czekolada w tle. S: pełnia lekko szokuje przy tym że jest zakażone. Wychodzą owocki raczej leśne w śliwkę, porzeczkę dalej mlecznie waniliowo i w finiszu śliwką z lekka czekolada. Gdzieś tam taniny wychodzą. Spoko skojarzenie z brett porterem, ale ogólnie fajnie, że wino dało takie akcenty :)


We Want To Hear From YouJoin us! RateBeer is made by beer enthusiasts for the craft beer community. Your basic membership is free and allows you to read all beer ratings. Click here to create your account... and give your opinion!

Join Us »A tick is a star rating
 • Currently 0/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5